Пятница, 21 января 2022   Подписка на обновления  RSS  Письмо редактору
Недоступне житло: Як переселенцям у 2020 році отримати власну оселю
4:55, 15 июня 2020

Недоступне житло: Як переселенцям у 2020 році отримати власну оселю


«Іпотека під 3%» і «Доступне житло» – державні програми, які цього року заблоковані через пандемію коронавірусу, але з’явився інший шанс – проект кредитування переселенців за грантові кошти від Німецького держбанку KFW 

Для переселенців з Донбасу, які «микаються» вже шостий рік по зйомних квартирах, коронавірусний 2020-й перекреслив можливість взяти участь у державних програмах і отримати власне житло.  Про це сором’язливо мовчать в Уряді, про це нічого не казав на підсумковій прес-конференції президент Володимир Зеленський. Загалом складається враження, що про переселенців та їхні проблеми нова влада просто забула.

Житловими програмами для переселенців і учасників АТО здебільшого опікується фонд «Держмолодьжитло».  Дві програми були особливо популярні у 2019 році: «Доступне житло» (для ВПО, учасників АТО / ООС і інших категорій) і «Іпотека під 3%» (тільки для ВПО і учасників АТО / ООС). Крім того,  фонд надавав молодіжні кредити за рахунок свого статутного капіталу, підтримував 118 регіональних програм, які фінансувалися з місцевих бюджетів (в 23 з них могли брати участь переселенці). Крім цього, є урядова програма «70 на 30», яа дозволяє місцевій владі створювати фонд комунального житла для тимчасового проживання переселенців. Це не власне житло, але деякі родини раділи б і такому шансу.

Іпотека під 3% 

Це пілотна програма, яка реалізовувалася лише кілька днів у грудні 2019 року, але набула шаленої популярності. Держава давала кредит під 3% річних з мінімальним внеском 6% від вартості квартири. На прийом заявок було лише 3 дні, а на саму програму виділили лише 200 млн грн. Зареєструвалося понад 11 тис. учасників, але у підсумку, програмою змогли скористатися лише 198 сімей. Планувалося, що «Іпотека під 3%» зможе працювати і в 2020 році.  У лютому в Уряді повідомляли, що от-от буде відкрита реєстрація для нових учасників, а сформована в 2019 році черга збережеться. Але вже в березні всі плани «накрив» карантин через пандемію коронавірусу. Бюджетні кошти перерозподілили на інші потреби, і ця програма лишилася без фінансування

Зараз на сайті «Держмолодьжитла» сторінка програми виглядає так.

Доступне житло

Програма працює з 2017 року і передбачає 50% фінансування державою вартості житла для переселенців і учасників АТО/ООС. Для мешканців деяких регіонів, зокрема Донеччини і Луганщини, участь у програмі ускладнювалася тим, що для покупки житла розглядаються тільки новобудови (первинний ринок нерухомості). На Донбасі нового житла майже не будують, тому там «Доступне житло» не користувалося популярністю.

Станом на січень 2020 року реєстр кандидатів на кредитування складався з 15,2 тис. сімей. У 2019 на реалізацію програми було виділено 400 млн грн і нею змогли скористатися 989 сімей. У бюджеті на 2020 рік на «Доступне житло» передбачили лише 100 млн грн.

Але у березні в результаті перегляду держбюджету через коронавирус, карантин і кризу,  і ці мізерні кошти викреслили. Екс-заступник глави Мінветеранів Руслан Калінін казав, що повернути цього року фінансування не вдасться, адже в бюджеті і так величезний дефіцит. 

На сайті «Держмолодьжитла» подати заяву на участь у програмі можна, ніяких попереджувальних повідомлень немає, але фактично родину переселенців запишуть у довжелезну чергу, яка почне рухатися тільки тоді, коли з’явиться фінансування.

Які ще житлові програми діють для переселенців

Молодіжний кредит за рахунок статутного капіталу Держмолодьжитла

З березня 2020 року цей кредит можна можна спробувати взяти під 8%,  участь у кредитування можуть брати і переселенці. Але вимоги для його отримання жорсткі, передусім це вік до 35 років включно. Якщо це родина, то вікова вимога діє до кожного з членів молодої сім’ї – чоловіка та дружини. М’яко кажучи, такі умови підходять не для усіх переселенців.  Більше про участь в цій кредитній програмі є на сайті «Держмолодьжитла».

Програма «70 на 30»

Вона передбачає, що фінансування 70% вартості житла покриває держбюджет, а 30% – міський бюджет.  Для її реалізації міські органи влади купляють в комунальну власність квартири на вторинному ринку нерухомості. За бальною системою житло розподіляється між переселенцями, які відносяться до незахищених і малозабезпечених категорій. У 2019 за даним проектом для переселенців в регіонах купили трохи більше 80 квартир, при тому, що тогоріч на цю програму виділялося 35 млн грн з держбюджету.

На 2020-й заплановано лише 20 млн грн, яких вистачить на покупку 50 квартир.  Тобто стати тимчасовим мешканцем комунальної квартири пощастить одиницям, але хороша новина у тому, що під час перегляду держбюджету під час карантину фінансування цієї програми не чіпали.

Проект «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб»

На сьогодні найбільш довгоочікувана програма житлового кредитування переселенців за грантові кошти від Німецького держбанку KFW. Україна і Німеччина 3 червня підписали Угоду щодо співробітництва в рамках реалізації цього проекту.

Його впровадження передбачає ще, як мінімум, два етапи:

— ратифікація цієї міжурядової Угоди Верховною Радою України.

— підготовка до укладення договору фінансування між KfW та Міністерством з питань реінтеграції ТОТ України.

Саме цим договором фінансування визначатиметься порядок та умови надання коштів, порядок їх використання, механізми залучення фінансової установи, відповідальність за неналежне виконання умов договору. Паралельно з цим KfW обиратиме фінансову установу-партнера з реалізації проєкту, яка розробить та реалізує банківський продукт по кредитуванню, а Мінреінтеграції розроблятиме порядок використання коштів щодо механізму реалізації Проєкту. Згаданий Порядок має бути затверджений Кабміном.

Попередньо передбачається, що переселенці зможуть отримати кредит у сумі до 20 тис. євро до 10 років під пільгові умови (3-5%) із розрахунком 21 кв. м загальної площі на одну людину +10,5 кв м на сім‘ю.

На реалізацію проєкту передбачено направити 25,5 млн євро. Калінін прогнозував, що програма може почати працювати до кінця року, але умови карантину в обох країнах можуть внести корективи.

Об авторе: admin


© 2022 Ресурс для переселенцев